Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

KARKAMIŞ TAŞKIN OVASI SULAK ALANI PROJESİ ULUSLARARASI SULAK ALANLAR BİRLİĞİ TARAFINDAN KABUL GÖRDÜ…

Şubat 06, 2018


Karkamış Taşkın Ovası Sulakalanı 273.960 dekarlık bir alanı kaplamakta olup, Aşağı Fırat Havzasında yer almaktadır. Söz konusu alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 09.04.2015 tarihinde Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak tescil edilmiştir. Ulusal Öneme Haiz Karkamış Taşkın Ovası Sulak Alanı Yönetim Planı 2016 yılında hazırlanmıştır. Karkamış Taşkın Ovası Sulak alanında 810 bitki türü, 16 Balık Türü, 38 farklı iki yaşamlı ve sürüngen, (en önemlisi Fırat Kaplumbağası, (Rafetus euphraticus)220 kuş türü, (bunlar arasında en önemli kelaynak)ve 14 memeli tür yaşamaktadır.


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Gaziantep Şube Müdürlüğümüz arasında imzalanan Karkamış Taşkın Ovası Sulak Alanı Yönetim Planı Alan Yönetimi İşbirliği Protokolü çerçevesinde yapılan proje Uluslararası Sulak Alanlar Birliği ( WLI – WetlandLink İnternational) tarafında kabul görmüş ve internet sitelerinde yayınlanmıştır. Birlik 1991'de WWT, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, HongKong, Trinidad, ABD, Singapur, Fransa ve İtalya'dan birçoğu bugün hala aktif üyeler olan sulak alan merkezleri kurucuların oluşturduğu bir grupla WWT tarafından kurulmuştur. En iyi uygulamayı paylaşmak, birbirlerine ahlaki destek sağlamak ve sulama alanlarındaki eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri kullanma yaklaşımını geliştirmek için sulak alan merkezlerine olan ihtiyacı karşılamak üzere kurulmuştur. WLI, Ramsar Sözleşmesinin Sosyal Yardım Programı için önemli bir teslim mekanizması olarak kabul edilmiştir.


Asya, Avrupa, Afrika,Okyanusya ve Amerika ülkelerinden 350 adet üyesi olan Birliğe en son katılan engenç üye “Nizip – Karkamış Sulak alan projesi olmuştur. Yapılan proje ile alanda Ekopark Projesi uygulanacak, Halk plajı, seyir terası, dinlenme alanları,manzara seyir noktaları ve günübirlik kullanım alanları, su sporları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları gibi birçok aktivite yer alacak.